معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کرد: ۰۹:۱۶ - ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

بسترسازی جذب توریست با اعتباربخشی بیمارستانی

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با نزدیک شدن به زمان اعتباربخشی مجدد دانشگاه از این فرآیند به عنوان یکی از ابزارهای استانداردسازی یاد کرد که روشی برای ارتقای سطح کیفی بخش‌های مختلف دانشگاه به ویژه آموزش به حساب می‌آید و درباره اعتباربخشی بیمارستانی گفت: بدون شک اعتباربخشی بیمارستانی زمینه مناسبی را برای جذب توریست بین‌المللی فراهم می‌کند و این کار با سهولت بیشتری دنبال خواهد شد.

به گزارش اعتباربخشی سلامت، دکتر عرب خردمند با بیان این‌که اعتباربخشی یکی از ابزارهای استانداردسازی است، گفت: با توجه به پویایی آن، اعتباربخشی روشی برای ارتقای سطح کیفی بخش‌های مختلف دانشگاه به ویژه آموزش به حساب می‌آید. اعتباربخشی در سطح ملی و بین‌المللی از آن جهت اهمیت دارد که فضای رقابت دانشگاه‌های داخلی را با عرصه بین‌المللی فراهم می‌کند. همچنین با استفاده از شاخصه‌های اعتباربخشی بین‌المللی به تناسب موسساتی که برای ارزیابی و سنجش فعالیت مخاطب قرار می‌گیرند، زمینه برای ارتقای کیفی دانشگاه‌ها فراهم می‌شود.

وی با اشاره به پیشینه اعتباربخشی در ایران، اظهار کرد: اعتباربخشی موسسه‌ای مراکز آموزش عالی کشور با دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد. زمانی که دانشگاه برای این امر اقدام کرد مصادف با ادغام با دانشگاه ایران بود و به طبع آن پس از انتزاع، دانشگاه ایران نیز از این امکان استفاده و گواهی اعتباربخشی بین‌المللی را دریافت کرد.

خردمند ادامه داد: با توجه به این‌که در مورد اعتباربخشی بین‌المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی و زیرمجموعه وزارت علوم فعالیتی را شاهد نبوده‌ایم، دبیرخانه‌ای در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت تشکیل و ماموریتش به حوزه بین‌الملل دانشگاه داده شد تا مسیر اعتباربخشی را برای دانشگاه‌های موثر در عرصه بین‌المللی در سطح وزارت بهداشت دنبال کنند. خوشبختانه این کار در حال انجام است و تعدادی از دانشگاه‌های وزارت علوم هم در این مسیر همراه شده‌اند که امیدواریم همسو با دانشگاه‌های وزارت بهداشت این دانشگاه‌ها نیز وارد عرصه اعتباربخشی بین‌المللی شوند.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره حوزه‌هایی که اعتباربخشی بین‌المللی را در برمی‌گیرد، گفت: تناسب موسسات اعتباربخش متفاوت است، ولی عمدتا آموزش، پژوهش، اداری – مالی (توسعه) دانشجویی و بین‌الملل حوزه‌های اصلی ورود به بحث اعتباربخشی است و با توجه به ساختاری که در سیستم اداری دانشگاه‌های کشور ما وجود دارد، حوزه ریاست دانشگاه (واحدهای روابط عمومی، رسیدگی به شکایات، بازرسی و گزینش که زیر نظر حوزه ریاست هستند) نیز در این مقوله ورود پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به اعتباربخشی مجدد دانشگاه و موسسات آموزش عالی، اظهار کرد: اعتباربخشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برای دوره خاصی تعریف می‌شود؛ بنابراین بعد از پایان لازم است سنجش مجدد در شاخصه‌های مورد نظر سازمان اعتباربخش صورت گیرد و دانشگاه‌ها دوباره ارزیابی شوند. با توجه به پویایی اعتباربخشی، این سنجش و بازنگری در مسیر ارتقای کیفی دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد و طبیعی است که نقاط ضعفی که در بعضی از مراحل و مقاطع وجود داشته انتظار می‌رود که در بازبینی بعدی از بین رفته باشد.

خردمند ادامه داد: دور نخست اعتباربخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز بعد از چهار سال به پایان رسیده است. در این مرحله بعد از خود ارزیابی درونی و اعمال برنامه‌های اصلاحی تلاش شد نسبت به رفع نقاط ضعفی که قبلا وجود داشت، اقدام شود. در این مرحله موسسه اعتباربخش (ASIC) حق انتخاب دارد که از واحدهای مختلف آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و بین‌الملل بازدید و ارزیابی‌های لازم را انجام دهد. بر همین اساس تمام واحدهای دانشگاه مراحل خودارزیابی اولیه را پشت سر گذاشته‌اند تا در صورت مواجه با ارزیابان بتوانند پاسخگوی سوالات و چک لیست‌های آن‌ها باشند.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان درباره حمایت این معاونت از اعتباربخشی بیمارستانی گفت: از جمله مباحث اعتباربخشی که معاونت بین‌الملل دنبال می‌کند اعتباربخشی در بحث برنامه‌های آموزشی است. از طرف دیگر در بخش درمان اعتباربخشی بیمارستانی مورد نظر است که در همین جا اعلام آمادگی می‌کنیم چنانچه حوزه درمان به این مقوله بپردازد، معاونت بین‌الملل حمایت‌های لازم را به عمل می‌آورد. بدون شک اعتباربخشی بیمارستانی زمینه مناسبی را برای جذب توریست بین‌المللی فراهم می‌کند و این کار با سهولت بیشتری دنبال خواهد شد.

پایان پیام/

social-media (3) social-media (2) social-media (1) social-media socialinterface photo_2016-04-25_22-12-36