ارزیابی مستقل و بیطرفانه ۱۵:۰۷ - ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

ارزیابی مستقل و بیطرفانه

دکتر رضا تویسرکان منش

مدیرمسئول

بنده همان به که ز تقصیر خویش، عذر به درگاه خدای آورد

ورنه سزاوار خداوندیش، کس نتواند که به جای آورد

حمد و سپاس بی‌پایان پروردگار یکتا را که توفیق تولید و انتشار نخستین نشریه تخصصی ارزیابی عملکرد مراکز بهداشتی درمانی کشور را نصیبمان کرد. از زمان بروز ایده اولیه خلق یک رسانه مکتوب در حیطه تخصصی اعتباربخشی سلامت تا به امروز، قریب به دو سال می‌گذرد. در این مدت با طی مسیر طولانی دیوانسالاری اداری، موفق به دریافت مجوز انتشار و سپس تشکیل ساختار و گردش کار فصلنامه شدیم و در این راه از همفکری و پشتیبانی بسیاری از دوستان دانشمند و اندیشمند بهره بردیم که از همه آنها سپاسگزاریم.

این نخستین شماره فصلنامه اعتباربخشی سلامت است که تقدیم محضر فرهیختگان و علاقه‌مندان حوزه مدیریت سلامت می‌شود و قصد داریم از این پس نسبت به انتشار مستمر آن اهتمام ورزیده و ان‌شاء‌الله در آینده به صورت ماهنامه منتشر کنیم.

فصلنامه اعتباربخشی سلامت یک مجله علمی- تحلیلی در حوزه تخصصی مدیریت و سیاست‌گذاری سلامت است که توجه ویژه‌ای به حیطه سنجش کیفیت و ارزیابی عملکرد مراکز بهداشتی درمانی داشته و توسط بخش غیردولتی و با نگاه مستقل، با رعایت اصول بیطرفی، عدم تبعیض و رعایت انصاف منتشر می‌شود. این رسانه، مشی غیرحزبی و غیرجناحی داشته و فارغ از گرایشات و تمایلات سیاسی افراد و گروه‌ها، نسبت به تولید و انتشار مقالات، اخبار علمی و صنفی، گفت‌وگو و گزارش در حیطه مدیریت سلامت اقدام خواهد کرد. نشریه غیرانتفاعی بوده و از عواید احتمالی در جهت توسعه کمی و کیفی مجله بهره برده می‌شود.

لفظ «اعتباربخشی» در عنوان مجله، در کاربرد عام آن- ارزیابی مستقل و بی‌طرفانه کیفیت و ایمنی خدمات سلامت- بوده و به معنی محدود شدن موضوعات به مبحث خاص برنامه ملی اعتباربخشی ایران نیست لذا از تمامی صاحب‌نظران و متفکران حوزه پزشکی و پیراپزشکی، سیاست‌گذاری و مدیریت سلامت، اقتصاد سلامت، مدیریت و ارزیابی عملکرد، استانداردسازی و ممیزی مراکز بهداشتی درمانی و تمامی عناوین مشابه و مرتبط برای ارسال آثار و بیان نظرات دعوت به همکاری و مشارکت می‌شود.

به منظور ایجاد تعامل سازنده با مخاطبین، به زودی نسبت به راه‌اندازی بخش آموزش اعتباربخشی و پاسخ به سوالات علمی و اجرایی خوانندگان، اقدام کرده و با بهره‌گیری از اساتید مجرب و آگاه، سعی در حل مشکلات علمی و عملیاتی مراکز مجری استانداردهای کیفی از قبیل حاکمیت بالینی و اعتباربخشی می‌کنیم.

سعی ما بر آن است که در آینده از منظر همه ذی‌نفعان اعم از سیاست‌گذاران، فراهم‌آورندگان، خریداران و گیرندگان خدمت، به ارزیابی و نقد سیستم و مراکز بهداشتی درمانی کشور پرداخته و با ارائه مدلی جامع و مقبول، نسبت به مقایسه و رتبه‌بندی این مراکز با دید غیر‌دولتی و از نگاه جامعه بپردازیم تا ضمن فراهم کردن فرصت و حق انتخاب برای مردم، در ارتقای کیفیت خدمات سلامت نیز سهمی داشته باشیم. لذا درخواست مشخص ما از دولت، داشتن سعه صدر، نقدپذیری و حمایت از بخش نوپای خصوصی در این زمینه و پرهیز از مقابله و مجادله غیرضروری و ممانعت از نمود و بروز علایق و سلایق و منافع فردی و شخصی است.

در اینجا لازم است از همه اساتید و فرهیختگانی که دعوت ما را برای عضویت در شورای سیاست‌گذاری، هیأت تحریریه، شورای داوری مقالات و امور اجرایی نشریه پذیرفتند و با نظرات و زحمات خود، زمینه تولد و ظهور این رسانه منحصربه‌فرد را فراهم کردند، صمیمانه قدردانی کنم و از سایر سازمان‌ها، نهادها، اندیشمندان و علاقه‌مندان این حوزه نیز دعوت به همکاری کنم تا با تأسی از فرمایشات مقام معظم رهبری و با همدلی و همزبانی، در راستای تحقق شعار امسال حرکت کرده و در تعالی میهن اسلامی گامی موثر برداریم.

در پایان، از همه مخاطبان و خوانندگان و به ویژه مدیران بیمارستان‌ها و مراکز دانشگاهی و بهداشتی درمانی درخواست می‌کنم با ارائه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در راستای ارتقای کیفیت مجله یاری داده و با اشتراک و ابتیاع نشریه، امکان تداوم این حرکت فرهنگی و تعالی‌جویانه را فراهم آورند.

social-media (3) social-media (2) social-media (1) social-media socialinterface photo_2016-04-25_22-12-36